18 Kas: Kahve Dünyası Starbucks’ı sollamış ama…

Pineklemek, okey atmak için gidilen “kıraathane kültürü” Türkiye’de modernleşen insanın “kendilerini ödüllendirmek” ya da “sosyalleşmek için” için gittiği “Starbucks kültürüne” dönüşmeye başladı. Ancak TNS’in bizim için yapmış olduğu “Marka Ligi” araştırması gösteriyor ki Kahve Dünyası “ilk üç marka” bilinirlikte Starbucks’ı %69.5 ile sollamış. Starbucks %50.1’de kalmış. Bu arada Starbucks’ın yaklaşık 160, Kahve Dünyası’nın ise 90 şubesi var. Kârlılık gibi unsurları bilemem ama bu sonuç bana Kahve Dünyası’nın daha fazla konuşturan hizmet ürettiğini söylüyor. Belki de daha “ucuzcu” bir hedef kitleye gitmesi bilinirliği artırıyor. Yalnız hiç kimse gidip de kardeşim bu Kahve Dünyası Starbucks gibi “adil ticaret”e önem vererek kahve satın alıyor mu diye sormuyor. Adil ticaret kahve üreticisinin halkını sömürmeden kahve üretmesi demek. Yani içtiğiniz kahveyi üreten işçinin çocuk işçi olmaması, doğru dürüst olması çevreye zarar vermeden üretim yapması demek. Kahve Dünyası’na gidince bu konuları önemseyen var mı? Hiç sanmıyorum. Bu konunun üzerinde durmamamız gerek. Bu kadar da vahşi kapitalist olmamız normal değil, değil mi? Daha sonra ise sırayı Selanik Kahvecisi, Gönül Kahvesi ve Gloria Jean’s alıyor. Onların daha gidecek yerleri çok. Cafe Nero’nun dereceye girememesi ise beni çok şaşırttı. Kendi adıma en çok Cafe Nero’nun kahvesini beğeniyorum çünkü.

Bu arada en az bir kahveci anımsayanların oranı %24. Yani henüz “ kahveci devrimi” küçük şehirlere ve ilçelere inemedi. Oralara yönelik bir marka neden iş yapmasın?

Kaynak: TNS veri toplayıcı, Prof. Dr. Ali Atıf Bir-Doç. Dr. Kemal Suher analiz, Türkiye temsili 1500 kır-kent 18 yaş üstü.